Frank Lloyd Wright (architekt)

8. září 2012 | 11.49 |

Frank Lloyd Wright (8.6.1867 – 9.4. 1959) byl jedním z nejvýznamnějších amerických architektů.

Mezi jeho nejznámější realizace patří Imperial Hotel v Tokiu, dům Vodopád (Fallingwater) v Pensylvánii, ústředí firmy S. C. Johnson ve Wisconsinu či Guggenheimovo muzeum v New Yorku.
h
Fallingwater
 h
h
O domu "Fallingwater" v Pennsylvánii pro Edgara J. Kaufmanna, sám ve svých přednáškách mluvil jako o jednom z největších požehnání, jaké můžeme na zemi zažít. Dům představuje úžasné souznění stavby s okolní přírodou - lesem, potokem a skalami. F.L.Wrightovi se podařilo perfektně umístit obyvatele domu do okolní přírody. Většina fotografií tohoto díla je z pohledu od vodních kaskád směrem k balkónům a terasám na nosnících. Blízký vztah k údolí, stromům, listí a divokým rostlinám však čiší z pohledů v jakékoliv místnosti budovy. 
 h
 h
Guggenheimovo muzeum
 h
 h
Když se Wrighta zeptali, proč použil nakloněnou rampu místo rovných podlaží jako v běžných stavbách, vysvětlil, že měl pocit, že by návštěvník muzea mohl zvolit cestu nahoru výtahem na horní podlaží a postupně sestupovat kolem otevřeného dvora, a vždy by měl možnost - v místě, kde se rampa setká s výtahovou šachtou v každém patře - jet zpět nebo sjet dolů do dalších pater a nakonec, po shlédnutí výstavy, by byl v přízemí, poblíž východu. Dále argumentoval, že v tolika konvenčních muzeích lidé přecházejí dlouhé galerie výstav jen proto, aby museli jít zpět stejnou cestou na začátek, kde je také východ. Guggenheim byl uchvácen konceptem stoupající spirály a projekt podporoval až do své smrti v roce 1949.
 h
 h
 h
Hotel Imperial
 h
Hotel Imperial v Tokiu je vrcholný příklad užití železobetonu. Stavba měla splňovat dva parametry - měla vzdorovat zemětřesení a také ohni, který by mohl následovat. Aby se dodržel druhý parametr, musely ustoupit tradiční dřevo a papír a nastoupit železobeton a cihly. K dosažení ochrany proti zemětřesení vyvinul F.L.Wright do té doby v architektuře nevídaný systém základů a stavebních podpor. Základním funkčním principem byla konzola, rozložená váha na způsob tácu, který nese nad hlavou v natažené ruce číšník. Místo těžkých taškových střech tradiční japonské architektury byla střecha hotelu Imperial z tenkých měděných plátů. Celá struktura stála na síti tenkých betonových pilot, které byly zasazeny 2,7 metru hluboko a šedesát centimetrů od sebe, a tak spojovaly budovu s bahnitým substrátem pod ní. 
 h
Imperial Hotel
 h

Další Wrightovy stavby:
h
Walter H. Gale House (Oak Park, Illionis)
 h
 h
F. B. Henderson House (Elmhurst, Illionis)
 h
F.B. Henderson House: Frank Lloyd Wright's Early Prairie Style Up For Sale (PHOTOS) photo
 h
F.B. Henderson House: Frank Lloyd Wright's Early Prairie Style Up For Sale (PHOTOS) photo
 h
Arthur B. Heurtley House (Oak Park, Illionis)
 h
 h
 Rookery Building (Chicago, Illionis)
 h
 h
Seznam všech staveb najdete TADY.
 h

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Frank Lloyd Wright (architekt) vladimír 09. 12. 2012 - 16:07
RE(2x): Frank Lloyd Wright (architekt) petr* 14. 11. 2013 - 18:04