Charles Dickens: Oliver Twist

27. květen 2009 | 17.39 |

Místo, doba děje: Anglie, druhá polovina 18.století
h

Děj:Dojemně laděný příběh vypráví o životě malého chlapce Olivera Twista, který se narodil v chudobinci, kde žil až do svých devíti let v bídě a kde prožil více utrpení a bolesti než dětské radosti a štěstí. Když z chudobince utekl do Londýna, zapletl se nevědomky se zloději, kteří ho chtěli zasvětit do umu svého "řemesla". Netušil, že dělá něco špatného, když ho naváděli, aby okrádal bohaté lidi. I mezi londýnskou spodinou, do které se Oliver dostal, potkal dobré lidi – např. mladou Nancy, která se mu snažila pomoct a hlavně ho nabádala, aby se co nejrychleji dostal ze spárů oné nechvalně známé bandy zlodějů. Nancy se bohužel utéci nepodařilo, a tak zaplatila vlastním životem, když ji její manžel v opilosti zabil.
Oliver se dozvídá, že je bohatý šlechtic, lupiči jsou za mřížemi, a on konečně začíná žít opravdový plnohodnotný život...
l
Autorův záměr: ostrá kritika společnosti

     úvaha, zda se člověk rodí špatný, nebo zda na něj má vliv pouze okolí.
                             hrubý svět v kontrastu s něžností a laskavostí Oliverových zachránců
 p
Umělecké a kompoziční prostředky: vytříbený jazyk, živé popisy postav, vypravěčské umění, jemný humor, zlodějský slang
                                                              pro autora typický sociální podtext
                                                              realismus x prvky romantismu (šťastný pohádkový konec)
                                                            děj členěn do mnoha kratších kapitol
                                                             znalost místního, společenského prostředí
                                                          

Charles Dickens (7.

2.1812 – 8.6.1870), anglický romanopisec, povídkář a publicista. Klasik anglického realismu 19. století s hlubokým sociálním cítěním a znamenitým talentem pro charakteristiku postav, dramatičnost, humor a grotesku.

Dílo: Kronika Pickwickova klubu - humoristický román, který vznikl ze série povídek vydávaných v časopisech. Jedná se o vyprávění příhod z cest, jejichž hlavními postavami jsou pan Samuel Pickwick a jeho sluha Sam Weller.
Oliver Twist doporučuji(1837-1839, The Adventures of Oliver Twist) - román, neradostný příběh chudého chlapce žijícího v chudobinci, kterého chce zlodějská banda zneužít pro své loupeže. Autor v knize líčí s otřesnou otevřeností těžké sociální poměry londýnské chudiny a spodiny své doby.
Vánoční koleda doporučuji(A Christmas Carrol), jedna z autorových tzv. vánočních povídek vypráví o o nelítostném lichváři Ebenezeru Scroogeovi (Vydřigrošovi), kterému se na štědrý večer zjeví duch bývalého společníka, aby ho varoval před jeho osudem.
David Copperfield - tento román, ve kterém se autor zaměřuje na život malého chlapce a později muže Davida Copperfielda, je vlastně autobiografickým dílem. Je zde zobrazena měšťácká bezohlednost a nenasytnost, ale také lidská dobrosrdečnost.
Další díla: Malá Dorritka, Nadějné yhlídky, Zlé časy, Ponurý dům, Obrázky z Itálie.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.04 (26x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře